HISTÓRIA

1955 - 1996

ŠTÁTNY PODNIK

1955
Spustenie prevádzky
Vo výrobnej hale číslo 3 sme na ploche 22.000 štvorcových metrov začali s výrobou.
1958
Vývoj a prototypová výroba
Vytvorenie vývojárskeho pracoviska a prototypovej dielne, z ktorej vzišlo rýpadlo D 031k.
Uvedením obrneného transportéra OT 810 do výrobkového portfólia bol etablovaný nosný výrobný program podniku.

1960
Úspechy v predaji
Na trh spoločnosť priniesla hydraulický otočný nakladač s typovým označením HON 050, ktorý sa vďaka modernizácií stal najpredávanejším výrobkom vyrábaným pod značkou PPS.

1966
Novinky pre stavebníctvo
Zahájenie výroby teleskopického rýpadla SATUR 035k, ktorý svojím riešením predstavoval novinku na trhu stavebných strojov.

1970
Nakladače UNC a rozvoj zbrojárstva
V segmente stavebných strojov bol uvedený nový typ nakladača UNC 151, ktorý bol výsledkom vývoja pracovníkov PPS.
V oblasti špeciálnej výroby začína výroba obrnených pásových vozidiel BVP-1, ktoré predstavovali svetovú špičku a dodnes sú porovnateľné s technikou využívanou armádou v tejto kategórii.

1974
30 tisíc nakladačov UNC
V spolupráci s Výskumno-vývojovým ústavom vo Zvolene sa začala výroba nakladačov UN 050. V rôznych modifikáciách sa vyrábal tento nakladač až do roku 1995. Predajom 30-tisíc kusov predstavuje unikát v oblasti stavebných strojov.
1978
Prvý „rebranding“
Podpolianske strojárne Detva zmenili názov na Závody ťažkého strojárstva, š.p. Detva.
1980
Automatizácia a robotizácia
Začiatok výroby veľkoobjemového kolesového nakladača UNC 200, ktorého modifikácia UNC 201 sa vyrábala až do roku 1998.
Inovácie zamerané na priemyselné roboty (OJ 10) a manipulátory pre zváranie (OM).

1989
Začiatok spolupráce so „západom“
Podpísanie kooperačnej zmluvy so spoločnosťou Hanomag AG Hannover, Nemecko, čo možno považovať za základný kameň súčasného strategického zamerania PPS ako partnera pôvodných výrobcov zariadení svetového mena (OEM).

1990
Licenčná výroba
Uzatvorenie licenčnej zmluvy s talianskou firmou CESAB Spa Bologna na výrobu vysokozdvižných vozíkov a nadviazanie spolupráce s americkou firmou CET Salt Lake City na vývoji novej typovej rady nakladačov CET.
1991 - 1996
Konverzia zbrojárskeho priemyslu
V podniku opätovne pôsobiacim pod obchodným menom Podpolianske strojárne Detva, š.p. (PPS DETVA, š.p.) došlo k rozsiahlym zmenám: konverzia zbrojárskeho priemyslu a s tým spojené rozšírenie výrobného programu stavebných strojov o nakladače riadené preklzávaním kolies, rozšírenie rady kĺbových nakladačov o Detvan 500, Detvan 650 a Detvan 850, rozšírenie výrobného programu o novú generáciu strojov - terénne teleskopické manipulátory, zavedenie výroby pevných hnacích náprav, výroba zberacích kombajnov. Boli nadviazané kooperačné vzťahy s firmami John Deere, Bitelli a Sima. Boli založené viaceré dcérske spoločnosti v zahraničí, a tiež spoločný podnik PPS KRIVBASS na Ukrajine.

1997 - 2003
Premena na súkromný podnik
Došlo ku premene štátneho podniku PPS Detva na akciovú spoločnosť PPS Detva a.s. a k jej postupnému začleneniu do DMD Holding, a.s.
2003 - súčasnosť

Novodobá história

Spoločnosť od roku 2003 pôsobí pod obchodným menom PPS Group, a. s. Ťažiskový výrobný program spoločnosti je zameraný na výrobu komplexných zvarencov – rámov, ramien, výložníkov, ostatných komponentov kinematiky a ďalších oceľových konštrukcií pre renomovaných výrobcov banských, stavebných, manipulačných, poľnohospodárskych, lesných mechanizmov a strojov. Nateraz doplnkovým výrobným programom je finálna výroba nakladača HON 200 a výroba prípravkov.

2003
Rozširovanie výrobného portfólia
postupné rozšírenie výrobného portfólia o produkty pre zákazníkov Atlas Copco (dnešný Epiroc) a výrobného programu na výložníky a ramená pre zákazníka Volvo.

2007
Detva Priemyselný park
Strategickým investičným zámerom spoločnosti bolo vytvorenie a následné zvyšovanie kapacít najmä v Priemyselnom parku Detva situovaným priamo v areáli PPS.

2008
Medzinárodný úspech
Nakladaču HON 200 bola udelená cena veľtrhu na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu Agrokomplex v Nitre.
2010
Rozširovanie výroby
Diverzifikácia portfólia o výrobu vagónov pre spoločnosť Siemens, masívne investovanie do progresívnych technológií a rozvoj strategickej spolupráce so súčasnými i potenciálnymi zákazníkmi napr. v oblasti vstrekovacích lisov.

2019
Výroba pre nové priemyselné segmenty
Rozšírenie produktového portfólia o výrobu rámov pre mobilné žeriavy, podvozky pre oblasť infraštruktúry či výrobu drvičov a rámov pre lesnú techniku.