Daniel Futej:
KRÍZA ODÍDE TAK RÝCHLO AKO PRIŠLA

Vážení priatelia PPS,

stojíme na mimoriadne dôležitom míľniku ďalšej existencie našich strojární.

Oživenie ekonomiky po koronakríze prichádza takmer rovnako rýchlo, ako nastúpila kríza samotná.

Nielen v strojárstve, ale prakticky v každom priemyselnom odvetví pozorujeme obrovský nárast dopytu, ktorý má za následok prudký rast cien vstupných materiálov.

Úprimne, nechcel by som teraz napríklad kupovať drevo na nový krov, ale ani betón či oceľ.

Ďalší problém je v logistike: viazne dovoz z Ázie, stúpa cena prepravy a záujem napríklad o polovodiče a čipy je taký veľký, že výrobcovia už nedokážu uspokojiť ani svojich najväčších klientov. To odstavilo aj slovenské automobilky.

Po mesiacoch obáv, neistoty a šetrenia skrátka nastúpila fáza, keď trhy opäť vstúpili do boja. Práve v týchto dňoch sa karty rozdávajú nanovo a my pri tom nesmieme stáť bokom. Opäť zas a znova budeme musieť tlačiť na efektivitu výroby, zvyšovanie konkurencieschopnosti, efektívnejšiu logistiku.

Naši nákupcovia budú mať plné ruky práce, aby pre výrobu zabezpečili materiál za čo najvýhodnejšie ceny. A keď už sme pri práci ľudských rúk: budeme musieť časť z nej odovzdať strojom, inak to nejde. Bol som vždy hrdý na šikovných ľudí, ktorí v PPS-ke pracujú. Ale v našom podniku vznikol investičný a technologický
dlh, ktorý musíme dobehnúť. Pre nové aj existujúce projekty budeme zavádzať robotizáciu všade tam, kde to bude ekonomicky efektívne.

Neznamená to, že by sa niekto mal začať obávať o svoje pracovné miesto. Znamená to, že ľudia budú už aj v našom podniku vykonávať len tie najprecíznejšie a jedinečné operácie, ktoré sa nedajú zveriť strojom.

Potrebujeme skutočných majstrov svojho remesla a ja viem, že ich medzi vami nebude problém nájsť. V najbližších mesiacoch sa budeme snažiť maximálne využívať výrobné kapacity celého areálu PPS. Máme vynikajúcu príležitosť potvrdiť si u zákazníkov svoje dobré meno, spoľahlivosť a kvalitu. S viacerými z nich spolupracujeme už mnoho rokov a dnes ich v žiadnom prípade nemôžeme nechať „v štichu“.

Ďakujem, že sa o to svojim dielom pričiní každý jeden z vás.

JUDr. Daniel Futej
predseda predstavenstva