Daniel Futej:
DRŽÍME ZAMESTNANOSŤ A AKCIESCHOPNOSŤ

Vážení priatelia PPS,

určite so mnou budete súhlasiť, že niektoré roky sa skončia a tým sú pre nás „skončené“. V spomienkach sa nám zlievajú jeden do druhého a len ťažko si s odstupom času spomenieme, či sa konkrétna vec stala v roku 1994 alebo 1995.

Som si však istý, že na rok 2020, ktorý sa už (snáď) o niekoľko dní skončí, si budeme všetci pamätať veľmi dobre. Podobne ako si pamätáme, čo sme zažívali v rokoch 1968, 1989, 1993, 2000 alebo 2008, rovnako hlboko sa do našich spomienok uloží aj rok 2020. Budeme sa k nemu vracať ako k roku, ktorý nás „prefackal“.

Ukázal nám, aký krehký je život, ako rýchlo sa veci dokážu otočiť hore nohami a ako si znova musíme uvedomovať význam a dôležitosť vecí, ktoré inak považujeme za celkom samozrejmé. Nie, nič nie je samozrejmé a na nič si nemôžeme robiť automaticky nárok, hoci sme si zvykli na to, že žijeme v komforte, istote a bezpečí.

Pandémia nového koronavírusu je presne tou krízou, ktorej nebezpečenstvo sme v dobrých časoch pripomínali a o ktorej sme vedeli, že na ňu musíme byť pripravení. Nevedeli sme síce, že príde v podobe neviditeľného zabijaka, ktorý v priebehu pár týždňov zavrie školy, obchody, služby a firmy, preruší dodávateľské a odberateľské reťazce po celom svete a paralyzuje globálnu ekonomiku. Vedeli sme, že po niekoľkých rokoch hojna musia nutne prísť aj roky horšie. Ale pripraviť sa na takúto globálnu krízu jednoducho nie je možné.

Museli sme premýšľať, rozhodovať a konať veľmi rýchlo. V prvom rade získať maximum informácií o tom, čo nám vlastne hrozí a pripraviť sa na lokálne zásahy – postarať sa o bezpečné pracovné prostredie a ochrániť životy. Ďalej zistiť, nakoľko pandémia zasiahla našich dodávateľov a odberateľov a operatívne prispôsobiť výrobné plány. No a hlavne spraviť strategické rozhodnutie o tom, ako sa s hroziacim prepadom objednávok, tržieb a výroby vysporiadať.

Možnosti boli v zásade dve. Po prvé, firmu hibernovať, teda uložiť ju na „krízový spánok“. To by znamenalo prepustenie takmer všetkých zamestnancov, zastavenie výroby a čakanie na lepšie časy. Ak by sme vnímali iba čísla a excelovské tabuľky, asi by nebolo veľmi o čom diskutovať. Spolu s manažmentom sme si však uvedomovali, že by takéto strčenie hlavy do piesku znamenalo aj okamžitý kolaps strojárskej legendy z Podpoľania, stratu dôvery a stovky zmarených ľudských osudov alebo dokonca rodinných tragédií. Lepšie časy by navyše po skončení krízy mohli svitnúť niekomu inému – konkrétne našej konkurencii.

Preto sme sa rozhodli ísť cestou, ktorá je o dosť nebezpečnejšia a vyžaduje si nielen odvahu, ale aj vzájomnú dôveru medzi zamestnancami, manažérmi a majiteľmi PPS Group. Rozhodli sme sa zachrániť maximálny možný počet pracovných miest, a to aj za cenu, že pôjdeme do červených čísel a vo firme vznikne „prezamestnanost“.

Spravili sme to aj preto, že chceme byť pripravení na opätovné oživenie priemyslu a ekonomiky. Samozrejme, veľa malých firiem to položí, ale my v PPS Group určite máme na to, aby sme to spoločnými silami zvládli.

To, že aktuálne zamestnávame viac ľudí, ako reálne potrebujeme, je taký trochu návrat do socializmu a určite je to iba opatrenie dočasné. Celé roky bojujeme o zvyšovanie efektivity a produktivity, zdokonaľujeme pracovné postupy a logistiku. Prezamestnanosť môže mať veľmi negatívny dopad na našu morálku. Bol som veľmi sklamaný, keď som videl poslednú správu o efektivite. Na niektorých pracoviskách máme straty v stovkách až tisíckach hodín každý mesiac.

Dočasné zníženie nárokov na pracovné výkony je v prvom rade opatrením na záchranu miest. Už v najbližšom období budeme znova nabiehať na plný výkon a verím, že nás pri tom nesklamete. Tak, ako ste sa Vy mohli spoľahnúť na firmu, teraz sa firma musí vedieť spoľahnúť na Vás.

Chcem vysloviť vďaku aj za pomoc, ktorú sme dostali od vlády a bez ktorej by to bolo podstatne náročnejšie. Dobre viem, že väčšina z Vás súčasnej vláde a jej opatreniam nedôveruje. Napriek tomu Vás musím upozorniť, že povinnosťou ako firmy tak aj zamestnancov je rešpektovať všetky zákony, vyhlášky a predpisy, bez ohľadu na to, čo si o nich myslíme. Ešte koncom tohto roka bude zrejme zavedená povinnosť testovať aj v našej firme. Prosím Vás, aby ste túto možnosť využili a chránili tak svoje rodiny, priateľov a kolegov.

Som rád, že stojíme na konci tohto náročného roka a s nádejou sa pozeráme do toho ďalšieho. Prajem Vám veľa zdravia a radosti vo Vašich rodinách, medzi priateľmi aj v práci.

JUDr. Daniel Futej
predseda predstavenstva